22 września 2012

Witam ponownie + coś innego. /by Motylek ♥

Cześć. <3
Witam ponownie na tym blogu .:))
Pewnie wiecie czemu ponownie się witam..
Okej. Żeby nie przedłużać , napiszę dla was notkę o starożytnym Egipcie i ich dokonaniach .
Będą bogowie , i ich dokonania
Będzie trochę długie... I mówię znikąd tego nie skopiuję. Napisze od siebie ...:))
Mam bzika na punkcie Egiptu...

~ ~ * ~ ~

BOGOWIE EGIPSCY
 Na posągach ,płaskorzeźbach i malowidłach bóstwa egipskie były często przedstawiane  jako postacie ludzkie z głowami zwierząt.
*
 
Ozyrys -  uważany był za boga śmierci i zmartwychwstania. Przedstawiano go jako owiniętego w bandaże człowieka z koroną 
na głowie.
Izyda - była opiekunką magii i rodziny. Wyobrażano ją sobie jaki kobietę z krowimi rogami na głowie , pomiędzy którymi spoczywał dysk słoneczny. 

Set - To zły bóg burzy i pustyni. Przedstawiano go jako człowieka z głową zwierzęcia , podobnego do szakala , antylopy i osła.
Thot- Opiekował się pisarzami i uczonymi. Przyjmował postać człowieka z głową ibisa lub pawiana...
 
Horus- był bogiem nieba i światła oraz opiekunem władzy królewskiej. Wyobrażano go sobie jako człowieka  z głową sokoła...


 Anubis- był bogiem zmarłych ,który - według wierzeń egipskich - przyprowadzał duszę Egipcjana przed sąd boski.*
I coś jeszcze.
*
MUMIE I PIRAMIDY.
Egipcjanie wierzyli w życie po śmierci i sąd ostateczny , podczas którego bóg Ozyrys kładł na wadze serce zmarłego.Jeśli ważyło ono tyle , co pióro symbolizujące boginię prawdy , to taka osoba mogła cieszyć się życiem wiecznym. Jeżeli jednak serce było ciężkie od grzechów i przeważyło szalę - zmarły musiał ponieść surową karę.
Wierzono ponadto , ,że dusza zmarłego pozostaje przy życiu , dopóki opuszczone przez nią ciało zachowanie jest w nienaruszonym stanie. Dlatego faraonów oraz bogatych Egipcjan poddawano po śmierci mumifikacji, czyli skomplikowanym zabiegom rozkładowi zwłok Nasączano je olejkami ,wypełniano płótnem oraz żywicą , a następnie owijano białymi bandażami . W ten sposób powstała mumia , którą wkładano do trumny i zamykano w kamiennej skrzyni zwanej sarkofagiem. W grobach umieszczano również żywność i napoje , aby dusza miała się czym pokrzepić podczas podróży w zaświaty. Obok mumii składano ulubione szaty i klejnoty zmarłego , a także jego broń.
Mumie faraonów , kapłanów oraz dostojników państwowych składano w grobowcach , wśród  których najwspanialszymi są piramidy. Ich budowę rozpoczynano wkrótce po wstąpieniu władcy na tron , tak aby u kresu życia faraona .

*
Ciąg dalszy niedługo..

Pozdrowienia Motyle ♥ /Wiktoria ; 33

2 komentarze:

Dziękuję za komentarze : *
Może zaobserwujesz ?? :)

Obserwatorzy