23 października 2012

Ciekawostka :D + *EDIT / LuLuś ♥

Mit o śmierci i zmartwychwstaniu Ozyrysa jest jednym z bardziej znanych mitów egipskich. Może być to związane z popularnością bóstwa. Ozyrys był najstarszym synem Geba i Nut, a także bratem Seta, Neftydy oraz Izydy. Ozyrys został z czasem władcą Egiptu, przejąwszy od swego ojca dziedzictwo. Panowanie Ozyrysa na ziemi to tzw. "złoty wiek". Ozyrys wraz z Izydą, swą małżonką wyprowadzili rdzennych Egipcjan ze stanu barbarzyństwa, król nauczył ich uprawy roli i jak czcić bogów, dostarczył niezbędnych narzędzi i ustanowił prawa. Izyda zaś dała ludziom ubrania, lekarstwa, a także ustanowiła instytucję małżeństwa. Za panowania Ozyrysa zapanował ład, więc ludzie byli wdzięczni swoim władcom i wielbili ich.
Jednak nawet tak świetny władca jak Ozyrys posiadał wrogów. Rywalem tym był młodszy brat Ozyrysa, Set, który zazdrościł swemu bratu prawie wszystkiego. Twórcy mitu przypisuję mu cechy będące odwrotnością cech Ozyrysa, czyli brutalną siłę i dzikość, po czym z ochotą uczynili go uosobieniem zła (później jego rolę przejął Apofis, jeśli wczytać się w legendy egipskie Set był początkowo bóstwem neutralnym, jeśli nie dobrym).
O podstępie, jakiego użył Set, by zwabić Ozyrysa w pułapkę opowiadają różne źródła. Jedno z nich podaje, że Set wydał wielką ucztę, na którą zaprosił też Ozyrysa. Przygotował przedtem wielką skrzynię dopasowaną do rozmiarów Ozyrysa, po czym oświadczył, że ten, kto zmieści się w skrzyni, otrzyma ją na własność. Ozyrys wszedł do skrzyni, a wtedy Set ze spiskowcami zamknął ją na cztery spusty, po czym wrzucili do Nilu. Inne źródło podaje, że Set poćwiartował ciało swego brata, po czym rozrzucił po świecie jego szczątki. Inne znów, że szczątki wrzucił do świętej rzeki. W każdym bądź razie Izyda, zawiadomiona o śmierci męża, rozpoczęła poszukiwania ciała Ozyrysa, początkowo sama, później przy pomocy Anubisa. Według wersji z poćwiartowaniem (które mogło odbyć się również po odnalezieniu skrzyni przez Izydę), żona znalazła wszystkie części ciała swego męża, oprócz fallusa połkniętego przez rybę. Zrobiła jednak imitację z gliny zmieszanej z woskiem, po czym złożyła Ozyrysa, czyniąc w ten sposób pierwszą mumię. Ozyrys połączył się z Izydą, która znalazła się pod postacią ptaka, a efektem był ich syn - Horus.
Set, w obawie przed zemstą swego bratanka przeniósł swą nienawiść na niego. Izyda musiała uciekać ze swym synkiem w ramionach i ukrywać się w zaroślach.
Mit opowiada także o homoseksualnym związku pomiędzy Setem a Horusem. Set jakoby miał zaprosić Horusa do domu swego i powiedzieć "Jaki masz piękny tył". Gdy Horus usnął w jego łożu, Set zgwałcił go, by dowieść swej dominacji nad młodszym rywalem. Horus jednak był czujny, zebrał nasienie Seta do ręki, po czym natychmiast pobiegł do swojej matki Izyda. Ta, wiedząc jak niebezpieczny ten gwałt może się okazać w skutkach, odcięła rękę Horusa, która trzymała nasienie, po czym wrzuciła ją do Nilu, na jej miejsce tworząc nową. Potem zebrała nasienie Horusa i zaniosła do ogrodu Seta, gdzie rozsmarowała je na sałacie, ulubionym pożywieniu Seta. Gdy Set zaszedł do ogrodu i zjadł sałaty, został w "cudowny" sposób zapłodniony przez Horusa.
Set wcale nie zamierzał poprzestać na samym gwałcie. Obwieścił wszystkim bogom co zrobił, by upokorzyć bratanka. Jednak Horus zażądał, by przywołano nasienie jego i stryja. Nasienie Seta odezwało się z rzeki. Nasienie Horusa - z wnętrza Seta. W ten sposób to Horus upokorzył Seta.
Mit opowiada także o ściganiu się łódką, a nagrodą za zwycięstwo miał być tron Ozyrysa. Horus wyciął łódź z pnia drzewa i przedstawił ją tak, by wyglądała na kamienną. Set wyciął łódź z prawdziwego kamienia, a łódź ta od razu poszła na dno (oczywiście). Set jednak zmienił się w hipopotama i rozbił łódź Horusa na kawałki. Konflikt na rzece musieli zażegnać inni bogowie.
Spór między stryjem a bratankiem trwał od osiemdziesięciu lat i wcale nie był bliższy roztrzygnięcia. Wzburzyło to Ozyrysa, który stał się panem krainy zmarłych. Zagroził, że wyśle hordy demonów na ziemię. Więc rada bogów musiała wreszcie zadecydować na korzyść Horusa. Set po latach walk sam zrzekł się tronu Ozyrysa, a Ra jako rekompensatę dał Setowi możliwość podróżowania po niebie jego barką jako bóg burzy. " Twoje gromy i błyskawice będą na wieki przerażać ludzi ".
~ ~ * ~ ~
 *EDIT: Nie pozwólmy , aby Patrycja odeszła. Bez niej zginiemy marnie.! Wiecie dzięki niej , Ten blog powstał. Zachęciła mnie jej twórczość na pisanie scenariuszy. Gdy przeczytałam jeden z nich i olśniło mnie ,że to jest właśnie to! I od mojego 1 scenariusza ujrzała pierwszy komentarz od Paulinki :D Podobno jej się spodobał , ale zawsze nie wiadomo co inni myślą na temat cudzych scenariuszy. Uznałam to jako opinia bardzo dobra. Zajrzałam niedawno do liczby komentarzy w przeglądzie i ujrzałam 369 komentarzy. Ale nie licząc oczywiście moich , to o wiele mniej .:D A więc Patrycjo. !! Zastanów się jeszcze raz i daj nam znać. I mam nadzieję ,że to twoje tzw. ,, odchodzenie '' nigdy się nie powtórzy... Pamiętaj o jednym : Będziesz później tego żałować.

Pozdrowienia LuLuś ♥ / Wiktoria ; 33

6 komentarzy:

 1. Suuuper notka <3333
  Tamten komentarz był prawdziwy ;**
  Jeśli Patrycja odejdzie na dobre, ja takze to zrobię.. po prostu mam swoje powody :c

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też tak zrobię. Ja mam tylko jeden powód aby odchodzić ,, szkołaaa! ''

   Usuń
  2. Ja tam się szkołą nie martwię, choć daje w kość, jak są 3 klasówki w jeden dzień i to pod rząd :c

   Usuń
  3. Ja też się szkoła nie martwię. Ale czasami trzeba się przyłożyć , bo w przyszłości może to się przydać

   Usuń
  4. A ja mam inne zdanie. Niektóre przedmioty są w ogóle zbędne :|

   Usuń

Dziękuję za komentarze : *
Może zaobserwujesz ?? :)

Obserwatorzy