25 października 2012

Muzyka Egipska :D + *EDIT / LuLuś ♥

Cześć. !!! :D
Dzisiaj już czwartek !!!! Bardzo się cieszę , ale gdyby nie ta pogoda to byłabym jeszcze bardziej Happy. !!! Dzisiaj mam niezły pomysł na notkę. A na moim blogu (hoa-scenariusze-by-umi.blogspot.com) niedługo dodam dla was niespodziankę (ale nie dzisiaj). Wiem ,że na moim blogu powinnam dodawać scenariusze bo taka dana jest mu nazwa , ale na razie nie mam pomysłu na kolejny scenariusz. Może następny scenariusz dodam w piątek lub sobotę. A jak nadejdzie święto zmarłych to od samiutkiego czwartku bede dodawała scenariusze codziennie. Przynajmniej mi się tak wydaje , ale na 100 % TAK!
***
Muzyka starożytnego Egiptu.
Cała kultura w starożytnym Egipcie silnie podporządkowana była panującej religii. Około 5000 lat przed naszą erą bardzo ważnym rytualnym elementem były tańce magiczne. Od XXX do XVI w. p.n.e. w Starym i Średnim Państwie muzyka była ważnym akompaniamentem podczas recytowania przez kapłanów religijnych tekstów oraz towarzyszyła tańcom wykonywanym w świątyniach. Dlatego bardzo dbano o muzyczne wykształcenie kapłanów. Nie mamy żadnych źródeł dotyczących muzyki świeckiej z tego okresu.

Możemy jednak wnioskować, że muzycy grający na dworze Faraona byli postawieni wysoko w hierarchii społecznej. Wiemy jednak o tym, że muzyka w starożytnym Egipcie wchodziła w skład edukacji powszechnej, co świadczy o bardzo dużym jej znaczeniu. Najstarsze znane nam instrumenty muzyczne z terenów Egiptu pochodzą z V tysiąclecia p.n.e. i należą do grupy idiofonów - są instrumentami perkusyjnymi samobrzmiącymi. Najbardziej charakterystycznym instrumentem obrzędowym ze znanych nam jest sistrum. Był to rodzaj grzechotki, a gra na nim najprawdopodobniej towarzyszyła obrzędom ku czci Ozyrysa. Najstarsze przykłady talerzy i kastanietów pochodzą z czasów początków Nowego Państwa. Pojawiły się więc stosunkowo późno, podobnie jak dzwonki, najczęściej wykonane z brązu, które ozdabiane były wizerunkami głowy boga Bes oraz innymi, nawiązującymi do mitologicznych przekazów.

Nie mamy niestety wystarczających dokumentów i informacji, na podstawie których można by powiedzieć coś o egipskiej teorii muzyki. Wszystko wskazuje jednak na to, że istniały pewne normy, być może nawet mody, według których tworzono i wykonywano muzykę. Podobnie jak we wszystkich starożytnych krajach, w Egipcie również wierzono, że muzyka ma pewną magiczną moc, poszczególne dźwięki lub ich zestawienia mogą powodować w ludziach różne emocje i uczucia. Łączono także muzykę z różnymi zjawiskami kosmicznymi.
W X w. naszej ery, już w czasach nowożytnych, na terenie Egiptu działał znany muzyk Al-Mia-Il, a także jego syn, Tami. Niedługo potem, w XII i w XIII wieku, zaczęła się też rozwijać teoria muzyki. Później nastąpił okres zacofania, który był spowodowany tureckim najazdem. Po nim odrodzenie tradycji narodowych w muzyce nastąpiło dopiero w wieku XX. Duży wpływ miało na to powstanie Królewskiej Akademii Muzyki Arabskiej w 1932 roku.
 ***
*EDIT: Jest ponuro. Patrycja się nie odzywa , nawet nie zajrzy na bloga , aby sprawdzić co się dzieje. Nigdy nie chciałam , aby Patrycja odeszła. Chociaż to jej wybór. Nie długo jest wolne aż cztery dni  i mam nadzieję ,że Patrycja odezwie się do nas nawet jeśli nie miałaby zamiaru dodawać scenariuszy. Co wy z tymi odchodzeniami? Co wyście się uwzięli na ten październik? Nic wam nie zrobił. Dlaczego nie odchodziliście w wakacje? Wtedy jeszcze mnie dobrze nie znaliście. I na dodatek wkurzyły mnie ankiety. Co z nimi się zrobiło? Dzisiaj weszłam na bloga i zobaczyłam w jedną z nich ,że mam zero głosów. Wkurzyłam się. I we wszystkich blogach tak samo? Bloger się zwalił czy co?

LuLuś ; 33

3 komentarze:

 1. Super notka :D ; 333

  OdpowiedzUsuń
 2. Super notka.
  U mnie to samo z ankietami :C
  Poza tym mam także czasami mam myśli o odejściu, ale coś mnieod tego powstrzymuje ;P

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna notka :*
  Na moim blogu jest to samo. Miałam na jednej ankiecie około 20 głosów a wczoraj weszłam i było 0 głosów i po jakiej 1h jedna osoba zagłosowała a dzisiaj wchodzę i znowu 0 głosów. Tak się wkurzyłam, że usunęłam ankiety. Już się zaczęłam martwić, że coś skopałam.
  Kurcze dlaczego teraz wszyscy myślą o odejściu ? Moje koleżanki tak samo... ;c październik coś wam zrobił ?
  Smutno mi ;c

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze : *
Może zaobserwujesz ?? :)

Obserwatorzy