31 października 2012

Egipcjanie: wojownicy czy sportowcy? / LuLuś♥

Siemka! Z okazji ,że Patrycja napisze scenariusz to mam dla was pewną ciekawostkę.
~ * ~
Egipcjanie nie wymyślili sportu, ale niewątpliwie dokonali w jego historii prawdziwej rewolucji. To nad Nilem pojawiły się pierwsze gry zespołowe, tam żył pierwszy wymieniony z imienia sportowiec i tam wprowadzono w życie zasady fair play.
Wyścigi rydwanów, łucznictwo, myślistwo... Wszystko to uznawano za sport.Egipski sport wiązał się w nierozerwalny sposób z religią, ale też z demonstracją siły. Zdecydowanie najpopularniejszą rozrywką fizyczną były zapasy, uprawiane zarówno przez młodzież jak i dorosłych. Starożytne płaskorzeźby – podstawowe źródło do dziejów egipskiego sportu – ukazują zapaśników, rozentuzjazmowane tłumy (ludzi z rozdziawionymi ustami), a nawet sędziów.
Na ścianach grobowców i świątyń odnaleziono także obrazy walk pięściarskich w tym prawdopodobnie pierwszy w dziejach obraz bójki! W grobowcu z czasów Amenhotema III (ok. 1365 r. p.n.e.) wykuto postacie 12 walczących bokserów.
~ ~ * ~ ~
Pięściarze i… papirusowi wojownicy:

Na tej samej płaskorzeźbie siedmiu kolejnych mężczyzn uprawia szermierkę. Egipcjanie znali także ten sport, z tym, że nie używali do niego żadnych naprawdę niebezpiecznych narzędzi. Walczyli najczęściej na kije. Wojciech Lipoński, autor książki: ,, Historia Sportu '' - opisał nawet satyryczny papirus, na którym znajdujemy zabawny rysunek przedstawiający kota walczącego na kije z myszą.Jeśli już o papirusach mowa to trzeba dodać, że ich także używano do szermierki! Pojedynki przy użyciu palcat wykonanych ze zwojów papirusów to popularny motyw płaskorzeźb. Najczęściej walczono z okazji świąt religijnych i uroczystości państwowych.
~ ~ * ~ ~ 
 W zdrowym ciele zdrowy faraon
Sekhet. Egipska bogini bagien, polowań i... sportu.W oficjalnych zawodach uczestniczyli nawet władcy – wielcy faraonowie starożytnego Egiptu. Pewna inskrypcja mówi o tym, że faraon Amenhotep II brał udział w zawodach wioślarskich: Jego Królewska Wysokość wciąż był w sile, dzierżąc wiosło długie na dwadzieścia stóp. Zatrzymał się, zakotwiczył swą łódź, przebywszy trzy mile bez zatrzymywania się. (…) Inni zatrzymali się o pół raili za nim.
Przy innej okazji ten sam faraon zorganizował konkurs łuczniczy. Inskrypcja ogłaszała, że: Wszyscy ci, którzy trafią w tarczę w miejsce, w które uderzyła strzała jego Wysokości, otrzymają nagrodę. Jak widać organizator z góry stał na zwycięskiej pozycji: wszyscy strzelali tam gdzie on. Niezależnie czy on sam trafił w jakikolwiek cel…
Mimo tych forów Amenhotep i tak przecierał szlaki sportowej etyki. Jak wyjaśnia Wojciech Lipoński: wykazywał [on] przyjacielski stosunek do swoich współzawodników, bez typowej pogardy władcy wobec poddanych. Możemy więc mówić o honorowym zachowaniu, które po wiekach będzie nosiło miano fair play .
Amenhotep II popisywał się również bieganiem i podobno nie miał sobie równego. Ogółem jawił się jako swoisty faraon-atleta. Nie był zresztą pierwszym takim delikwentem. Pewien egipski książę, Dżehutti-Nakht el Bersheh zdobył sobie wręcz przydomek człowieka lubiącego gry w polowanie. Także polowanie, rzecz jasna, uznawano za sport, a Egipcjanie mieli nawet swoją boginię myślistwa. Na Sekht, bo to o niej mowa, mówiono Pani pościgu lub Pani polowań. Niektórzy historycy nazywają ją wręcz Damą sportu.
 ~ ~ * ~ ~
Amenhotep II. Najbardziej wysportowany spośród faraonów?Czy Egipcjanie grali w piłkę?
Na koniec tego krótkiego przeglądu warto jeszcze wspomnieć o grach zespołowych. Osobliwe zawody, chyba pierwsze w których stosowano podział na drużyny, odbywały się co roku w świątyni Papremis. Zwolennicy Ozyrysa i Izydy formowali tam swego rodzaju „udawaną” drużynę bojową, która uzbrojona w kije szturmowała bramy świątyni. Jej atak odpierali przebrani za zwolenników zła kapłani. Jak pisze Lipoński, walka na kije była ostra, ale umowna; kroniki nie odnotowały ani jednego wypadku śmiertelnego. Walkę kończyło zdobycie świątyni przez zwolenników Ozyrysa.

~ * ~ 
To by było na tyle bo się muszę ogarnąc z dzisiajszym świętem i jutrzejszym. :D 
* Dzisiaj:
- Halloween
* A jutro:
-Święto zmarłych :D
Będę musiała przygotowac sobi ubranie na jutro. ITp..
Pozdrawiam.: DD

Your , Victoria ; DDD

13 komentarzy:

 1. Suuuuuuuuuuuuuuper : * Kiedy dodasz kolejną kartkę na mym bloogu ? ; P Ja biore się za pisanie scenariusza na moim blogu i chyba napisze długą kartkę na twym blogu:)))) Aaaa i nie gniewam się, że zmieniłaś wygląd bloga. Mogłabyś zrobićnagłówek ? ; P I w jakim programie przerabiasz nagłówki??? To może ja spróbuje też zrobić .xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hmm. Ja nagłówki robię na Photo Filtre Studio X . A wycinam na paincie :D

   A co do kartki z pamiętnika to może dzisiaj ale nie jestem pewna czy będę siedziała przy kompie wieczorkiem :D Wiesz, mam zamiar dodac długą kartkę ,ale nie wiem czy tak się stanie na 100 % :DD

   Usuń
 2. Proszę dodaj ! Ja specjalnie napisze dzisiaj dla was 2 megaa scenariusze ; *

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się. Obiecuję ,że wstawię ,ale nie teraz oki?

   Usuń
  2. Pati ,a ty kiedy dodasz ciąg dalszy 10 rozdziału??

   Usuń
  3. Dzisiaj i zaraz biore się za pisanie ; * Bedzie megaa długi :)

   Usuń
  4. Super :D Nie mogę się doczekac. Haha , i może miej nadzieję ,że mój ciąg dalszy tamtego rozdziały będzie dosc długi aby chwycic więcej komci :D

   Usuń
  5. Too super; ) Proszę napisz teraz !

   Usuń
  6. Nie mam pomysłów. Mówię ci ,że się pojawi ale nie teraz bo nie mogę! Zaraz moi rodzice wrócą. A jak przyjdą i przyłapią mnie na tym ,że siedzę przed komputerem (bo znam hasło a oni tego nie wiedzą) to bede miała szlaban!.

   Dodam rozdział jak wrócą i mi włączą kompa. :D
   Rozumujesz moją sytuację?

   Usuń
  7. Spoko : ) U mnie jest tak samo : ( Hasło na kompa znaja tylko rodzice .

   Usuń
  8. A ty też nasz i wchodzi na niego bez ich wiedzy. ??? haha, witaj w klubie. Raz mnie przyłapali.

   Usuń
 3. Ale ciekawe :D Czekam na następna notkę o Egipcie
  Agnieszka :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze : *
Może zaobserwujesz ?? :)

Obserwatorzy