17 października 2012

Secrets of Tutenhamon :D /Amciuludek :D

Czeeść. !
Dzisiaj przeczytałam w internecie i znalazłam coś co was zainteresuje. :D A na końcu notki napiszę wam coś jeszcze :D
***
Klątwa Tutenchamona


"Niechaj śmierć na rączych skrzydłach dosięgnie tego, kto naruszy wieczny spokój faraona" - tak głosiła stara przepowiednia, którą znaleziono w grobowcu Tutenchamona.


A jednak 10 października 1922 roku, angielski egiptolog - Howard Carter, podniósł wieko leżącej w sarkofagu trumny, a właściwie trzech trumien włożonych jedna w drugą. Ta ostatnia, w której spoczywała mumia faraona Tutenchamona, była zrobiona z litego złota i ważyła ponad 110 kg. Jej twarz pokrywała wykonana ze szczerego złota maska, będąca portretem zmarłego władcy. W grobowcu znajdowały się skarby o niewyobrażalnej wręcz wartości materialnej i historycznej, arcydzieła egipskiej sztuki.

Nad ranem 05.04.1923r zmarł lord Carnarvon, który wyłożył przez pięć sezonów 36 tyś. Szterlingów, dzięki któremu Howard Carter prowadził wykopaliska i odkrył grobowiec Tutanchamona. Przyczyną zgonu lorda było ukłucie komara, która doprowadziła do zakażenia krwi i zapalenia płuc. Śmierć jego zapewne przeszła by bez echa, gdyby nie artykuł, który ukazał się w "New York Times" dwa tygodnie wcześniej. Jego autorka, Marie Corelli, powołała się na będący rzekomo w jej posiadaniu franc. Przekład arabskiej "Egipskiej Historii Piramid", Który zawierał opis skarbów pochowanych władców egipskich. Wymieniono też: "różne sekretne trucizny, zamknięte w pudłach tak zmyślnych, iżci, którzy je dotykają, nie wiedzą jak bardzo przyjdzie im cierpieć"

M. Corelli przepowiedziała śmierć wszystkim, którzy przebywali w grobowcu Tutenchamona. Jej artykuł nie wzbudził sensacji. Dopiero po oficjalnym ogłoszeniu zgonu Carnarvona, przepowiednia na nowo odżyła. Reporter londyńskiego:"Timsa” przeprowadził wywiad a sir Arthurem Conan Doyl’em, autorem ”Przygód Sherlocka Holmesa”. Mistrz powieści kryminalnej, po zapoznaniu się z teoria i artykułem M. Corelli, przyznał, iż zbieżność faktów nie jest przypadkowa i że lorda C. niewątpliwie mogła dosięgnąc klątwa faraona. Tak więc kto będzie następny?
Wszystkie oczy skupiły się teraz na Howardzie Carterze, który jako pierwszy wszedł do grobowca i przebywał tam najdłużej. Niestety, Carter nie dostarczył prasie brukowej satysfakcji, gdyż zmarł 02.03.1939r.
Następną osobą, którą uznano za ofiarę klątwy był A. C. Mace, najbliższy współpracownik Cartera. Wkrótce po odkryciu poważnie zachorował. Jego choroba stała się nie małym wydarzeniem w prasie. Dzienniki doniosły, że dosięgnęła go „ręka” Tutanchamona i, że walczy ze śmiercią. I owszem walczył, ale nie z klątwa, lecz z nawrotem zapalenia opłucnej, którego nabawił się dużo wcześniej. Umarł w 1928r. w niepełna sześć lat po wielkim odkryciu.
Od tego momentu dzennikarze „wywlekali” na światło dzienne wszystkie informacje, dotyczące tajemniczych wydarzeń, jakie towarzyszyły odkryciu grobu i śmierci Carnarvona. Oliwy do ognia dolały także zeznania syna zmarłego arystokraty - 6 lorda Carnarvona. Doniósł on prasie, że w momencie kiedy jego ojciec wyzionął ducha w Kairze, w ich rodzinnym domu zdechła ulubiona terierka lorda (przedtem zawyła rozdzierająco - za pozwoleniem; co ma piernik do wiatraka?). Tak czy owak. Każda śmierć w bliższym lub dalszym otoczeniu Cartera i Carnarvona, uchodziło za dowód straszliwej klątwy Tutanchamona. Łączono ją np. z bratem lorda C. - Audrey’em Herbertem, który zmarł nagle, niespełna pół roku później. Biedaczek, po pierwsze w grobowcu Tutanchamona nigdy nie był, po drugie jego związek z Egiptem był bardzo, ale to bardzo odległy.
Klątwa dotykała nawet tych, którzy nie zdążyli jeszcze wejść do grobowca. Nawet nie musiała, wystarczyło, że powzięli taki zamiar! Tak też było ze specjalistą od maszyn rentgenowskich, który zmarł w drodze do Egiptu.
W grobowcu przebywał także jakiś czas polski malarz i rysownik Aleksander Laszenko. Klątwa go jednak nie dosięgnęła. No, przynajmniej nie tak szybko. Zmarł w roku 1944, w wieku 61 lat.
Świat karmi się tajemnicą klątwy Tutanchamona do dziś. Pomimo, że w roku 1934 znakomity egiptolog Herbert E., sporządził wykaz statystyczny, który miał wykazać, iż klątwa jest zwykłym wymysłem grona dziennikarzy. Nie liczac Carnarvona wszyscy główni uczestnicy tamtych pamiętnych wydarzeń dożyli całkiem odpowiedniego wieku.
Lady Evelynv, która weszła jako trzecia do wnętrza grobowca, umarła w roku 1980r. Sir Alan Gardiner, który badał inskrypcje wew. grobu, zmarł w wieku 84 lat. Najdłużej jednak żył, i to jest właśnie dziwne, główny ”świętokradca” - doktor anatomii D.E.Derry>. To on własnoręcznie dokonał sekcji szczątków Tutanchamona!!!! O Niebiosa, co za kara powinna go za ten nikczemny czyn spotkać! Nieprzewidywalne są wyroki Boskie. Derry zdołał uniknąć „kary” aż do roku 1969. Wtedy go w końcu dopadła - wprawdzie w ostatniej chwili, miał wtedy już 87 lat, ale fakt że dopadła.
***
Sory ,że długie ale jak to przeczytałam to natychmiast chciałam to dodać. :D
A i miałam wam jeszcze napisać coś co słyszałam wczoraj podczas przewijania kanałów. ; 33
Otóż to ,że DZISIAJ ma być film pt: ,, Tajemnice klątwy Tutenchamona '' ... Jak tylko to usłyszałam , to postanowiłam nie mieć żadnych planów podczas wieczoru... Będziecie oglądać? To chyba oczywiste! Jeśli chodzi o kanał to: PULS , a o której godzinie to nie mam pojęcia ... SORRY!! Nie jesteście na mnie źli? :D

Amciuludek :D

9 komentarzy:

 1. Suuuper notka <333
  Historia Egiptu jest taka interesująca :***

  P.S. Postaram się oglądać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie nie wiem czy dzisiaj bo , nie dosłyszałam dokładnie :D Więc lepiej bądźmy na baczności :D

   Usuń
 2. Super. Nie chcę cie straszyć ale chyba usunełaś bloga o scenariuszach bo nie mog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ... Nie usunęłam tylko zmieniłam nazwe. :D
   hoa-scenariusze-by-umi.blogspot.com
   Serio myślałaś ,że usunęłam bloga?

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Weś ja sama się przestraszyłam. Ale się domyśliłam ,że zmieniłam nazwe dopiero po tym gdy dodałam tu notkę. :D

   Usuń
 4. Superancka notka. To naprawdę bardzo interesujące. Muszę obejrzeć ten program ;)
  Paula xD

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze : *
Może zaobserwujesz ?? :)

Obserwatorzy