2 listopada 2012

Piramidy Egipskie / LuLuś♥

Dzień Dobry! Jak wam minęły święta? Mi świetnie, ale gdyby nie to zimno to by było jeszcze fajniej. :D Dobra dzisiaj dodam kolejną notkę związaną z Egiptem , ale coś innego a Egiptu. Dobra to zaczynam :D
~ ~ * ~ ~ 
Piramidy są z pewnością najbardziej charakterystycznym symbolem Starożytnego Egiptu. Mimo to nadal stanowią one pewnego rodzaju zagadkę - naukowcy mnożą hipotezy dotyczące sposobu transportowania i nakładania na siebie olbrzymich bloków kamiennych. Zadziwiające są również idealne proporcje oraz ustawienie piramid względem stron świata i gwiazdozbiorów. Istnieją nawet teorie zakładające ingerencję cywilizacji pozaziemskich...
To, co wiemy napewno na temat piramid, to ich funkcja użytkowa. Były to grobowce królewskie, do których oprócz zmumifikowanego ciała faraona składano różne przedmioty codziennego użytku, kosztowności, a nawet cały orszak służących (raczej pod postacią symbolicznych figurek - uszebti). Piramidy powstały jako rozwinięcie pierwotnych mastab - płaskich grobowców budowanych na planie prostokąta w Okresie Archaicznym. Za pierwszą piramidę uważa się piramidę schodkową króla Dżosera w Sakkarze (III dynastia). Zbudował ją legendarny architekt, rzeźbiarz i lekarz - Imhotep. Jako człowiek wszechstronnie uzdolniony, darzony przez króla wielkim szacunkiem, został wyniesiony na szczyty jako Najwyższy Kapłan Heliopolis i członek rodziny królewskiej.
Piramidy EgipskieKolejnym etapem ewolucji królewskiego grobowca była piramida "łamana" króla Snofru w Dahszur (IV dynastia), zwana tak ze względu na swój charakterystyczny kształt. Mniej więcej w połowie wysokości zmieniono kąt nachylenia ścian, być może z powodu groźby katastrofy budowlanej. Druga piramida Snofru ma już kształt regularnego ostrosłupa o kącie nachylenia ścian ok. 43 stopni.
Piramidę o najbardziej klasycznym kształcie i proporcjach (kąt nachylenia ścian ok. 51 stopni) zbudował syn Snofru - Cheops.Słynna Wielka Piramida jest największą i najbardziej imponującą spośród wszystkich egipskich piramid. Zadziwiająca jest precyzja i solidność tej kamiennej budowli, którą budowano przez dwadzieścia lat. W Gizie znajdują się również piramidy następnych królów z IV dynastii - Chefrena i Mykerinosa. Chefren, obok swojej piramidy (na której szczycie znajdują się dziś resztki oblicowania) wybudował dumnego Sfinksa - lwa o ludzkiej twarzy, przypuszczalnie jego własnej.
Większość piramid wybudowano na zachodnim brzegu Nilu, ponieważ Egipcjanie uważali Zachód za krainę zmarłych. Na obszarze Egiptu można znaleźć 67 ukończonych piramid, oraz 25-26 nieukończonych. Najwięcej wspaniałych, kamiennych piramid Starego Państwa znajduje się w nekropolach w Gizie (dziesięć, w tym dwie największe), Dahszur, Sakkarze i Abusir. W skład zespołu grobowego oprócz samej piramidy wchodziła również świątynia grobowa budowana po jej wschodniej stronie, piramidki satelickie oraz świątynia dolna zlokalizowana bliżej Nilu. Ciało faraona transportowano rzeką do świątyni dolnej, w której dokonywano mumifikacji i wszystkich niezbędnych rytuałów. Po dokonaniu ceremonii "otwarcia ust" przygotowane do wiecznego spoczynku ciało króla przenoszono aleją procesyjną do piramidy, aby tam złożyć je w komorze grobowej. Po pogrzebie blokowano korytarze i maskowano wejście piramidy od zewnątrz. Szczęśliwy żywot faraona w zaświatach zapewniały dodatkowo tzw. "Teksty Piramid" umieszczane od czasów V dynastii na wewnętrznych ścianach grobowca.
Piramidy budowano jeszcze w czasach Średniego Państwa, lecz jako budulca używano cegły suszonej. Był to bardzo nietrwały materiał, dlatego ówczesne piramidy uległy ruinie. W okresie Nowego Państwa zaprzestano całkowicie budowy piramid - funkcję królewskich grobowców przejęły świątynie skalne (Dolina Królów). Spotykane tu i ówdzie niewielkie grobowce w kształcie piramid były grobami prywatnymi ludności z niższych warstw społecznych.
Królewskie grobowce były od stuleci plądrowane - pierwszy raz już w czasach Pierwszego Okresu Przejściowego. Część znalezisk odkrytych w naszych czasach umieszczono w muzeach, część złupiona przez rabusiów zginęła bezpowrotnie. Naukowcy twierdzą jednak, że w piramidach istnieją wciąż nieodkryte tajemne przejścia i komory grobowe, być może pełne zapierających dech w piersiach skarbów...
~ ~ * ~ ~ 
Mam nadzieję ,że sie podobało :D I ,że będzie dużo komentarzy . Przynajmniej 5 :D
Pozdrawiam. :D

Your , Victoria :D

2 komentarze:

Dziękuję za komentarze : *
Może zaobserwujesz ?? :)

Obserwatorzy