27 listopada 2012

Odnalezienie grobowca Tutenchamona / LuLuś♥

Hejka!!  Dzisiaj tylko na krótko o Egipcie ,bo musze wykombinowac mój kolejny scenariusz! (housee-of-anubis.blogspot.com)
***
Najgłośniejszym odkryciem archeologicznym w Egipcie było odnalezienie grobowca Tutenchamona .
W 1913 r. grupa naukowców kierowana przez brytyjskich uczonych, Howarda Cartera i lorda Carnarvona , rozpoczęła poszukiwania miejsca pochówku Tutenchamona . Ekspedycja dotarła w okolice miejscowości Luksor w Górnym Egipcie . Badania prowadzono na skalistych stokach Doliny Królów , gdzie w XIX w. odkryto kilkadziesiąt grobów ograbionych jeszcze starożytności . Po prawie dziesięciu latach bezowocnych poszukiwań , gdy planowano już zakończyć wyprawę , Carter natrafił na wejście do grobowca . Po sforsowaniu kamiennego muru okazało się , że to najcenniejsze z odkrytych dotychczas w Dolinie Królów znalezisk. Oczom badaczy ukazały się nienaruszone pomieszczenia z doskonale zachowanymi malowidłami na ścianach , bogatym wyposażeniem oraz rzeźbionym sarkofagiem . Przepych grobowca przerósł najśmielsze oczekiwania poszukiwaczy . Znaleziono tam ponad 5 tysięcy kosztownych przedmiotów, wykonanych z czystego złota , pozłacanego drewna oraz kamieni szlachetnych . Niektóre elementy wyposażenia pokryto bogato zdobionymi płaskorzeźbami . Wśród skarbów były posągi, meble, naczynia, broń , insygnia władzy, wachlarze , biżuteria, kultowe łodzie , a nawet rydwan. Sarkofag Tutenchamona został wykuty z kamienia. Wewnątrz znajdowały się trzy wspaniałe trumny , włożone jedna w drugą . W ostatniej , wykonanej z czystego złota , spoczywała mumia faraona. twarz władcy przykrywała bezcenna złota maska z wyobrażeniem rysów twarzy zmarłego.
Wydobycie , przewiezienie , a następnie składowanie znalezisk okazało się bardzo skomplikowane i ryzykowne . Cenne zabytki należało bowiem chronić przed nadmiernym światłem, wilgocią , a także nieodpowiednią temperaturą . W niekorzystnych warunkach mogły ulec szybkiemu i nieodwracalnemu zniszczeniu.
Obecnie skarby z grobowca Tutenchamona znajdują się w kairskim Muzeum Egipskim.
***
Będzie kolejna częśc o Odnalezieniu grobowca Tutenchamona  , ale nie wiem właściwie kiedy. Na pewno nie w sobotę, nie liczcie nawet. Bo w sobotę ide do koleżanki ... 

Pozdrawiam LuLuś♥

:*


1 komentarz:

Dziękuję za komentarze : *
Może zaobserwujesz ?? :)

Obserwatorzy