1 listopada 2012

Życie starożytnych Egipcjan. / LuLuś♥

Witajcie ponownie w listopadowym wydaniu kolejnej notki na blogu fabinastoriesby-patrycja.blogspot.com !!! Jesteśmy bardzo wdzięczni ,że nas odwiedziliście (tego bloga) w Święto Zmarłych ,czy też po... Z okazji II notki w listopadzie mam kolejną ciekawostkę związną z ,, Życie Starożytnych Egipcjan ''. :D Nice Reading !!!
 ~ * ~ 
DOMY
Ludzie zamożni mieszkali w domach z suszonej na słońcu cegły. Domy te otoczone były ogrodem z sadzawką i piękną roślinnością. Owe rezydencje miały w posiadaniu przenośny piec kuchenny oraz urządzenia sanitarne. Meble, które były wyposażeniem tych domów to najczęściej łóżka, stoły, krzesła i kosze, które były przeznaczone na składanie ubrań. Ściany ozdobione były matami, malowidłami dekoracyjnymi tkaninami. Dachy domów były płaskie i służyły jako tarasy. Wieczorami domownicy szli na taras, aby się ochłodzić, podziwia
ć gwiazdy lub spać pod gołym niebem.
UBIÓR
Egipcjanie nosili ubrania wykonane z cienkiego, delikatnego lnu. Mężczyźni zakładali przepaski na biodra, a kobiety zakładały bardzo długie szaty bez rękawów, które przewiązywały w pasie. Lubie zamożni lubowali się w perukach. Kobiety jak i mężczyźni zdobili twarz makijażem i z chęcią nosili bogatą, złotą biżuterię.
POŻYWIENIE
Bogaci Egipcjanie zajadali się różnorodnymi owocami i warzywami. Często jedli również dużo chleba, lecz najbardziej smakowało im mięso.
EGIPSKIE KANONY PIĘKNA
Zarówno kobiety jak i mężczyźni robili makijaż. Im ważniejsza osoba tym mocniej się malowała. Kosmetyki, takie jak cienie do powiek, róż i szminka wytwarzano ze sproszkowanych materiałów: ołowiu, miedzi i tlenku żelaza. Mieszano je z wodą i olejem. Zamożni Egipcjanie lubili ładnie pachnieć. Nacierali swoje ciało-wonnymi olejkami. Często robili to za nich ich niewolnicy. Nosili tez ze sobą pojemniczki ze złota i kości słoniowej z perfumami, by skropić się ulubionym zapachem w ciągu dnia. Egipcjanie uważali, że włosy są nieczyste. Kobiety i mężczyźni golili głowy. Dzieli także miały wygolone głowy, oprócz małego kosmyka nad uchem, który nazywano "lokiem młodości". Kapłani usuwali sobie włosy z głowy i reszty ciała. Zamożna dama, idąc na przyjęcie, umieszczała na czubku głowy woskowy stożek nasączony pachnidłami. gdy wosk topił się, perfumy spływały po peruce. Każdy strój uszyty był z lnianej tkaniny. Ludzi przędli ją z włókien lnu. Ludzi majętnych stać było na tuniki fałdowane lub nawet plisowane. Len był trudny do prania. Bogaczom pranie robili służący. Odzież płukano, a następnie rozkładano na kamieniach, aby szybciej wyschła.
CIEKAWOSTKA
Egipcjanki używały również barwnika zwanego henną. Robiono z liści oraz pędów rośliny zwanej lawsonią bezbronną i wierzono, że odsuwa niebezpieczeństwo. Damy malowały sobie henną paznokcie, wnętrze dłoni podeszwy stóp.
BIESIADY I ROZRYWKI
Zamożni Egipcjanie chętnie chodzili na biesiady. Przed ucztą, głowy namaszczali pachnidłem, ubierali cienkie i przejrzyste szaty oraz klejnoty. Po pewnym czasie pachnidło ulatniało się i dawało intensywny zapach. W czasie biesiad i festynów podziwiano muzyków, akrobatów, tancerki i różnych innych artystów.
ŻYCIE RODZINNE
Rodziny Egipskie były liczne. Składały się z dzieci , ciotek , wujków, kuzynów itd., którzy mieszkali razem.
Dziecko w rodzinie. - Jego przyjście na świat rodzina przyjmowała z radością. Dzieci niepełnosprawne zostawały porzucane, gdyż uważano, że są one przeklęte. Wychowaniem dzieci zajmowały się matki. Synów bogaczy w wieku 5 lub 6 lat posyłano do pałacu lub świątyni, gdzie uczyli się pisać, czytać i liczyć. To oni zostawali później skrybami, budowniczymi czy sędziami.
Prawdziwy klan. - Rodzina składała się nie tylko z rodziców i dzieci, ale także z osób bliskich, owdowiałych i chorych. Każdy, jak tylko mógł, starał się pomagać w prowadzeniu domu.
EGIPSKIE WESELE
1. Przyszły pan młody musiał za żonę dać ojcu dziewczyny i jej rodzinie stado wielbłądów i kóz. Im bogatszy był dom z którego pochodziła przyszła panna młoda, tym musiało być liczniejsze stado zwierząt. Obecnie wielbłądy i kozy zastąpiło złoto i pieniądze.
2. W trakcie wesela męźczyźni i kobiety przebywali w dwóch osobnych pomieszczeniach. Mężczyźni pili palmowe wino, tańczyli ze sobą przy muzyce. Kobiety natomiast jadły ciasto, piły soki i rozmawiały ze sobą.

~ * ~ 
Okej to tyle na dzisiaj ,bo musze leciec spac ,iż jest już 02.40 nad ranem. !!!!!!
Byee !!!  :D
Pozdrowienia.

Your , Victoria :D

1 komentarz:

Dziękuję za komentarze : *
Może zaobserwujesz ?? :)

Obserwatorzy